^ Вверх ^
foto1 foto2 foto3


Мы на facebook

Як отримати субсидію

– Чому КП  «Чорноморськтеплоенерго» має повіряти теплові лічильники, які є власністю мешканців?

Відносини між виконавцем послуг з постачання теплової енергії та споживачем регулюється рядом Законів України, постанов Кабінету Міністрів, наказами Мінрегіону, рішеннями місцевих органів самоврядування, такими як Закон України від 09.11.2017 № 2189-VIII  «Про житлово-комунальні послуги» (Далі – ЗУ «Про ЖКП»), Закон України від 22.06.2017 № 2119-VIII «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», «Правила надання послуги з постачання теплової енергії», затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830, та інші.

Дійсно, виходячи з пункту 4 статті 3 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», «Вузли комерційного обліку належать на праві власності власнику (є спільною сумісною власністю співвласників) будівлі».

Згідно пункту 1 статті 6 цього ж Закону, «Обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку здійснюються оператором зовнішніх інженерних мереж–«КП  «Чорноморськтеплоенерго»», – відповідно до цього Закону з урахуванням вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність"».


– Які роботи входять в категорію «обслуговування вузлів комерційного обліку»?

Обслуговування вузлів обліку – черговий огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку, згідно пункта 10 статті 1 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».


– Є таки вузолі комерційного обліку які мешканці  придбали самостійно. Чому заміну має здійснювати оператор зовнішніх інженерних мереж, а не мешканці самостійно?

Обов’язок про заміну вузла комерційного обліку покладено на оператора зовнішніх інженерних мереж першою ж частиною статті 6 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Її вже було цитовано вище в контексті обслуговування, але ще раз наголошуємо, що заміна вузлів комерційного обліку здійснюються оператором зовнішніх інженерних мереж відповідно до цього Закону з урахуванням вимог Закону України від 05.06.2014 № 1314-VII «Про метрологію та метрологічну діяльність».

Більше того, оператори зовнішніх інженерних мереж зобов’язані формувати і підтримувати в наявності обмінний фонд вузлів комерційного обліку, аби в разі необхідності їх замінити. Для відшкодування споживачами цих витрат вводяться внески на заміну вузлів.


– Кому належить сплачувати внески за встановлення, обслуговування і заміну вузлів комерційного обліку?

Розмір внесків за встановлення комерційних вузлів обліку визначається окремо для кожної будівлі і розподіляються пропорційно до кількості приміщень, які є самостійними об’єктами нерухомого майна. Але, житлові будинки міста вже обладнані вузлами обліку теплової енергії. Тому, КП «ЧТЕ» внески за встановлення не вводяться.

Вузли обліку з різних причин виходять з ладу та потребують ремонту й обслуговування. Деякі складові вузла обліку заміняються. Ці роботи виконуються за рахунок плати (внесків) споживачів за обслуговування (в тому числі періодичну повірку) та заміну вузла комерційного обліку.

Таким чином, якщо вузол комерційного обліку встановлено мешканцями, за бюджетні кошти чи за кошти КП «ЧТЕ» – внесок за встановлення не нараховується. Нараховуються лише внески за обслуговування (в тому числі періодичну повірку) і заміну вузла комерційного обліку.


– Як
визначается  розмір внесків?

Розмір залежить від діаметру теплового вводу (це впливає на вартість самого приладу та його комплектуючих; відповідно, і на розмір витрат на обслуговування), кількості приладів обліку встановлених в будівлі та кількості приміщень в цієї будівлі.
На виконання вимог ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання було розрахувано розмір внесків за обслуговування та заміну встановлених вузлів комерційного обліку теплової енергії для кожного будинку, які було затвержено рішенням виконавчого комітету Чорноморської міської ради від 03.09.2020 № 165.

Внески розраховані відповідно до «Методики визначення розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку та їх розподілу між споживачами комунальних послуг, власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання», затвердженої Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.06.2018 № 129.

Розмір внесків за обслуговування вузла комерційного обліку визначаються з розрахунку на один рік для кожного будинку і в разі необхідності коригується щороку. Розрахунковим періодом для оплати внесків є квартал. В платіжках за серпень 2020 року з'явилися окремі рядки із зазначенням розміру внесків за обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії за III квартал 2020 року.

Наголошуємо, що внески на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку не є платою за абонентське обслуговування.

Плата за абонентське обслуговування – згідно пункту 11 статті 1 ЗУ «Про ЖКП», – платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг у багатоквартирному для відшкодування витрат виконавця, пов’язаних з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, а у випадках, визначених цим Законом.

Чи не включено витрати на обслуговування і заміну вузлів комерційного обліку в діючому тарифі на послуги з постачання теплової енергії?

Відповідно до вимог ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», що набрав чинності 02.08.2017, із складових тарифів на послуги з постачання теплової енергії та гарячої води було вилучено витрати на обслуговування вузлів обліку теплової енергії та гарячої води, тому джерела відшкодування витрат повірки (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, опломбування та розпломбування вузлів обліку підприємство немає.

Однак, покладаючи на оператора зовнішніх інженерних мереж обов’язки про встановлення, обслуговування і заміну вузлів комерційного обліку, згідно показників яких відбувається нарахування за надані послуги з теплопостачання, законодавець дає оператору механізм відшкодування коштів на здійснення таких заходів – внески.

При цьому, останнім абзацом частини 1 статті 6 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» чітко визначено, що оператор зовнішніх інженерних мереж спрямовує отримані кошти за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку на окремий рахунок та використовує виключно на ці цілі. Тож введення додаткових розрахункових рахунків в платівках – це вимога Закону.


Чи  передбачені соціальні виплати при оплаті внесків малозабезпеченим?

Так, частиною 12 статті 3 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» передбачено, що при нарахуванні внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку застосовується законодавство про соціальні нормативи користування комунальними послугами.

При цьому, змінами до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2020 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», що при відшкодуванні витрат оператора, пов’язаних із встановленням, обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку споживачам комунальних послуг та власникам (співвласникам) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання, у відповідній будівлі, які сплачують внески, надаються пільги і субсидії.

Відтак, виконуючи ці нормативи КП  «Чорноморськтеплоенерго» своєчасно передає органам соціального захисту населення, крім відомостей про розмір платежів за комунальні послуги, відомості про розмір внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку з метою забезпечення соціального захисту відповідних категорій громадян.

Copyright © 2016-2020 ite.org.ua - All rights reserved.